- Reklamë -spot_img
-1.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitet"Shqipëria vend me rrezik të lartë", ndryshojnë rregullat për të shkuar në...

“Shqipëria vend me rrezik të lartë”, ndryshojnë rregullat për të shkuar në Gjermani

- Reklamë -spot_img

Ambasada gjermane në Shqipërika njoftuar se nga dita e diel, 16 janar 2022, Shqipëria do të konsiderohet sërish si një vend me rrezik të lartë nga Covid-19.

Si pasojë, ndryshojnë kushtet për hyrjen në Gjermani, thotë ambasada.  Ju duhet të regjistroheni në faqen e internetit www.einreiseanmeldung.de para se të udhëtoni për në Gjermani.

Gjatë regjistrimit ju duhet të ngarkoni një dëshmi shërimi nga një infeksion me Covid-19 ose që jeni plotësisht të vaksinuar.

Nëse nuk mund të paraqisni asnjërën nga këto dy dëshmi, do t’ju duhet një test i Covid-19 për të hyrë në Gjermani.

Megjithatë pas mbërritjes do iu duhet të karantinoheni për 10 ditë.

Pas 5 ditësh, ju mund të testoheni përsëri dhe, nëse rezultati i testit është negativ, mund t’i jepni fund karantinës’.

Kujtojmë që ditën e djeshme në vendin tonë është shënuar sërish rritje e rasteve të reja me COVID. Nga 7378 testime të kryera në total kanë rezultuar pozitivë 2029 qytetarë.

Ndërkohë gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar dy viktima, konkretisht një qytetare nga Berati 70 vjeçe, një qytetar nga Kavaja 74 vjeç.

Janë 17,783 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.  Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 130 pacientë, nga të cilët 20 janë në gjendje më të rënduar.  Janë shëruar 751 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 205,560 që nga fillimi i epidemisë.

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj