- Reklamë -spot_img
-1.5 C
Tirana
Faqja kryesoreRajoni - BotaBotaSHBA i ndërpret fondet qeverisë së talebanëve, Afganistanin e pret një dimër...

SHBA i ndërpret fondet qeverisë së talebanëve, Afganistanin e pret një dimër i gjatë dhe i vështirë

- Reklamë -spot_img

Në raportin e tij të fundit për Kongresin e Shteteve të Bashkuara, Hetuesi i Përgjithshëm Special për Rindërtimin e Afganistanit (SIGAR) ka detajuar vendimin e Uashingtonit për të ndërprerë aksesin e qeverisë talebane në miliarda fonde dhe asete që ka çuar në shkatërrim në të gjithë vendin me para të gatshme.

Raporti i mbikëqyrësit të lartë thotë se gjatë pushtimit 20-vjeçar të SHBA-së, Uashingtoni shpenzoi 146 miliardë dollarë në rindërtimin e Afganistanit, duke përfshirë 89 miliardë dollarë për trajnimin dhe mbështetjen e Forcave të Sigurisë Kombëtare të vendit “të cilat nuk ekzistojnë më”.

Raporti vazhdon duke thënë se “objektivat e tjerë të rindërtimit, si për të ndihmuar gratë dhe vajzat ose për të vendosur sundimin e ligjit, janë nën kërcënimin e drejtpërdrejtë nga regjimi i ri taleban”.

Pasi talebanët përmbysën qeverinë e udhëhequr nga perëndimi në mes të gushtit, SHBA, së bashku me organizmat ndërkombëtare, duke përfshirë Bankën Botërore dhe Fondin Monetar Ndërkombëtar (FMN), vendosën t’i ndërpresin Afganistanit aksesin në më shumë se 9.5 miliardë dollarë në asete dhe kredi. .

Vendimi ka pasur një efekt shkatërrues në kujdesin shëndetësor të Afganistanit dhe sektorë të tjerë, të cilët të gjithë po përpiqen të vazhdojnë operacionet mes shkurtimeve të ndihmës ndërkombëtare. Sipas Bankës Botërore, rreth 14 milionë njerëz – një në tre afganë – ishin në prag të urisë për shkak të shkurtimeve të ndihmës deri në fund të muajit të kaluar.

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj