- Reklamë -spot_img
-1.5 C
Tirana
Faqja kryesoreRajoni - BotaBotaRusia akuzon SHBA-të: U përpoqën të hynin në ujërat tona territoriale

Rusia akuzon SHBA-të: U përpoqën të hynin në ujërat tona territoriale

- Reklamë -spot_img

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka thënë se një anije luftarake ruse parandaloi një shkatërrues të Marinës Amerikane nga ajo që e përshkroi si një përpjekje për të ndërhyrë në ujërat territoriale të Rusisë në Detin e Japonisë.

Incidenti të premten erdhi ndërsa Rusia dhe Kina kryen stërvitje të përbashkëta detare në zonë dhe pas takimeve të tjera të ngushta që përfshinin anije luftarake ruse dhe perëndimore. Duket se kjo pasqyron synimin e Moskës për të rritur aksionet në pengimin e Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj nga dërgimi i anijeve të tyre në misione pranë ujërave ruse, pasi marrëdhëniet midis Rusisë dhe Perëndimit janë në një nivel të ulët që pas Luftës së Ftohtë.

Nuk pati asnjë përgjigje të menjëhershme nga Uashingtoni.

Ministria tha se shkatërruesi i marinës ruse Admiral Tributs iu afrua nga afër shkatërruesit amerikan USS Chafee për ta larguar atë nga zona pranë ujërave ruse që ishte shpallur jashtë kufijve të transportit për shkak të stërvitjeve të armatimit atje si pjesë e manovrave Rusi-Kinë.

Ajo tha se anija ruse iu afrua anijes luftarake amerikane pasi kishte injoruar paralajmërimet e përsëritura për të lënë zonën në Gjirin “Pjetri i Madh”. Ministria akuzoi se pasi bëri “një përpjekje për të kaluar kufirin detar rus”, anija luftarake amerikane ndryshoi kurs kur të dy anijet ishin vetëm 60 metra larg njëra -tjetrës dhe u larguan me shpejtësi.

Ajo denoncoi manovrat e shkatërruesve amerikanë si një “shkelje të papërpunuar” të rregullave ndërkombëtare për parandalimin e përplasjes së anijeve dhe një marrëveshje të vitit 1972 midis Moskës dhe Uashingtonit për parandalimin e incidenteve ajrore dhe detare.

 

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj