- Reklamë -spot_img
32.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitet“Rama të ka falur plazhin publik për 30 vite”, Agron Shehaj akuza...

“Rama të ka falur plazhin publik për 30 vite”, Agron Shehaj akuza ndaj Xhaçkës

- Reklamë -spot_img

Bashkëshorti i ministres Xhacka ka përfituar statusin e investitorit strategjik për ndërtimin e një hoteli disa katësh me 5 yje në një sipërfaqe zhvillimi prej 10,592 m² dhe me vlerë rreth 5,5 milion euro, në Gjilekë, Bashkia Himar.  Ministrja Olta Xhaçka është shigjetuar edhe ditën e sotme përgjatë seancës plenare nga deputeti i PD-së Agron Shehaj.   Shehaj hodhi akuza ndaj qeverisë së Ramës dhe ministres për punët e Jashtme dhe Europën, Olta Xhaçka.  Gjithashtu ai tha se Rama  ka favorizuar familjen e Olta Xhaçkës duke e bërë atë investitor strategjik në projektet në plazhet e jugut.   Agron Shehaj nga foltorja e Kuvendit ka akuzuar ministren e Jashtme, Olta Xhaçka se ka përfituar prona shtetërore për familjen e saj.

“Të bësh interpelancë për vjedhje në këtë qeveri duket absurde. Çdo koncesion një krim, çdo ligj një favor, çdo tender një grabitje. Xhaçka, Rama marrin përfitime për v eten e tyre. Afera për të cilën flasim sot është e paprecedentë. Një qeveri mblidhet dhe merr vendim për favore publike ndaj një politikani.  A e dinte Rama që po i falte plazhin publik për 30 vite ministres së punëve të jashtme.  Rama i dha statusi e investitorit strategjik familjes së Xhaçkës përmes bashkëshortit të ministres.   Për të mashtruar ligjin familja ministrore krijon një kompani me emër të ngjashëm, jo në emër të bashkëshortit por në emër të një personi të ngushtë. Pronarja e kësaj kompanie në letra është një shtetase amerikane, 31 vjeç. Kapitali i saj bashkëjetesa me vëllain e Xhaçkës. A mund ta mbaj postin ministrja pas kësaj?”, deklaroi Shehaj.

Kujtojmë që para disa ditësh deputeti Gazment Bardhi në emër të Grupit Parlamentar të PD ka depozituar sot në SPAK një kallëzim penal kundër Kryeministrit Edi Rama për shpërdorim detyre, vepër penale e cila dënohet deri në 7 vjet burgim.

Kompania AG. TCC shpk në pronësi të bashkëshortit të ministres Xhacka, ka përfituar statusin e investitorit strategjik për ndërtimin e një hoteli disa katësh me 5 yje me vlerë rreth 5,5 milion euro, në Gjilekë, të Himarës.  Gjithashtu kjo kompani përfiton sipërfaqe bregdetare për shfrytëzim dhe reduktim nga TVSH-ja.

- Reklamë -spot_img

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj