- Reklamë -spot_img
21.5 C
Tirana
Faqja kryesoreRajoni - BotaBotaPunonjësit e transportit ajror në Romë dalin në grevë, bllokojnë rrugën për...

Punonjësit e transportit ajror në Romë dalin në grevë, bllokojnë rrugën për në aeroport

- Reklamë -spot_img

Qindra punonjës të transportit ajror dolën në grevë dhe bllokuan autostradën për në aeroportin kryesor të Romës të premten, ndërsa i bënë thirrje qeverisë të shmangë humbjet e vendeve të punës në tranzicionin midis Alitalia dhe një transportuesi të ri të quajtur ITA.

Protestuesit u ulën në mes të rrugës që lidh aeroportin Fiumicino me kryeqytetin, ndërsa policia me mburoja ishte e pranishme. Aksioni i grevës detyroi Alitalia dhe linja ajrore të tjera të anulonin më shumë se 130 fluturime, thanë zyrtarët. Demonstruesit sollën gjithashtu një arkivol të rremë të veshur me flamuj evropianë në një kamion dhe e lanë atë para aeroportit, në një ankesë kundër kufizimeve të BE -së për punësimin e punonjësve të Alitalia nga ITA.

Negociatat midis ITA – që do të thotë Italia Trasporto Aereo – dhe sindikatave aktualisht janë ndalur, por kompania e re do të bëhet operacionale dhe do të zëvendësojë operatorin e vjetër nga 15 tetori.

Sindikatat thonë se vetëm 2,800 nga gjithsej gati 11,000 punonjës të Alitalia do të punësohen menjëherë nga ITA dhe se kontrata e punës e ofruar nga ITA do të jetë më pak bujare se ajo e Alitalia.

“Qeveria deri më tani ka heshtur në këtë negociatë. Për ne është thelbësore të ruajmë vendet e punës”,  thuhej në një deklaratë të përbashkët të sindikatave.

ITA fillimisht do të operojë një flotë prej 52 avionësh, shtatë prej të cilëve me trup të gjerë, të përdorura për rrugë më të gjata. Numri pritet të rritet në mënyrë progresive në 105 avionë në 2025. Midis 2,750 dhe 2,950 anëtarëve të stafit të Alitalia do të punësohen në njësinë e aviacionit të ITA këtë vit, duke u rritur në 5,550-5,700 në 2025. Deri në 4,000 punëtorë ka të ngjarë të punësohen në njësitë e trajtimit dhe mirëmbajtjes.

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj