- Reklamë -spot_img
32.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitetPresidenti i ri! Kush janë emrat e propozuar nga deputetët e PD-së

Presidenti i ri! Kush janë emrat e propozuar nga deputetët e PD-së

- Reklamë -spot_img

Pasi u “dogj” raundi i parë i zgjedhjes së presidentit, pasi nuk palët nuk kishin akoma emrat e kandidatëve, Partia Demokratike tashmë e ka filluar procesin brenda strukturës së saj.

Grupi parlamentar demokrat po diskuton sot për herë të parë për emrat e kandidatëve për President që do t’i shkojnë maxhorancës për votim në Parlament.

Vlen të theksojmë se një numër i madh kandidatësh janë propozuar nga deputetët demokratë në mbledhjen ku marrin pjesë 26 prej tyre dhe Komisioni i Rithemelimit e ka bojkotuar.

Kandidatët

1.Leonard Demi
2.Arben Çejku
3.Dritan Demiraj
4.Dashamir Shehi
4.Jorida Tabaku
6.Rexhep Uka
7.Halim Kosova

8.Leka Zogu
9.Visar Zhiti
10.Lajla Pernaska

Deputetët që i kanë propozuar

Ferdinand Xhaferri propozon Leonard Demit

Flamur Hoxha, Zef Hila dhe Ramadan Lika propozojnë Arben Çejkun

Bledjon Nallbati propozon Dritan Demirajn

Kreshnik Çollaku propozon Dashamir Shehin, Lajlja Përnaskën dhe Jorida Tabakun

Sajmir Koreshi propozon Visar Zhitin

Xhelal Mziu propozon Dashamir Shehin, Rexhep Ukën dhe Halim Kosovën

Dhurata Çupi propozon Princ Lekën

Data 23 do të jetë dita kur pritet të ezaurohet edhe raundi i dytë për zgjedhjen e Presidentit dhe nëse kjo nuk do të ndodhë, Parlamenti do të tentojë sërish në një raund të tretë më datë 30 maj. Synimi është gjetja e konsensusit mes palëve dhe sigurimi i 84 votave siç kërkon Kushtetuta për tre raundet e para.

PD ka hedhur tashmë disa emra në qarkullim si kandidatura të mundshme duke kërkuar mbështetjen nga maxhoranca për zgjedhjen e njërit prej tyre në raundin e parë, ndërsa socialistët kanë kërkuar të diskutohet duke mos i lënë atyre ekskluzivitetin e propozimit.

- Reklamë -spot_img

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj