- Reklamë -spot_img
11.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitetPo mbulonte një bastisje, gazetarja e Al-Jazeera humb jetën në Izrael

Po mbulonte një bastisje, gazetarja e Al-Jazeera humb jetën në Izrael

- Reklamë -spot_img

Është qëlluar për vdekje një gazetare e televizionit Al-Jazeera teksa ka qenë duke mbuluar një bastisje izraelite në qytetin Jenin te Bregut të pushtuar Perëndimor  më 11 maj, tha Ministria palestineze e Shëndetësisë.

Një tjetër gazetare palestineze që ishte po ashtu e njohur që punonte për kanalin në gjuhën arabe të këtij televizioni, u qëllua dhe më pas vdiq.

Edhe një gazetar palestinez, që punonte për gazetën Al-Quds është plagosur, por tanimë është në gjendje stabile.

Për këtë rast u fajësua Izraeli, nga gazeta Al-Quds, gazetë me seli në Katar.

Forcat e saj ishin cak i sulmeve me armë zjarri dhe eksplozivë teksa kanë qenë duke kryer një operacion në Jenin, dhe më pas ata kthyen zjarrin, tha ushtria izraelite.

Gjithashtu ushtria tha se po “heton ngjarjen dhe po shikon për mundësitë që gazetarët të jenë qëlluar nga sulmues palestinezë”.

Yair Lapid i cili është Ministri i Jashtëm i Izraelit, tha se vdekja e gazetares është një lajm vërtet i trishtuar dhe shtoi se i ka propozuar Autoritetit Palestinez që të kryejnë një hetim patologjik për vdekjen e gazetares.

Të gjithë ne kemi përgjegjësi që ta kuptojmë të vërtetën dhe gazetarët duhet të mbrohen në zonat e konfliktit ku ata punojne duke treguar kujdes.

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj