- Reklamë -spot_img
32.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitetPence në Tiranë/ E presin politikanë, mungon Berisha!

Pence në Tiranë/ E presin politikanë, mungon Berisha!

- Reklamë -spot_img

Sapo ka mbërritur në Shqipëri ish-zëvendës Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Mike Pence. Vizitën e tij të parë ka vendosur që ta bëjë në Manzë, ku po viziton kampin “ASHRAF 3”, ku ndodhen të strehuar shtetasit iranianë.

Mësohet se ish-zv.Presidenti Pence është pritur nga shumë politikanë shqiptarë të të gjitha ‘kampeve’ politike në vend, me përfaqësues si: Taulant Balla, Enkelejd Alibeaj, Monika Kryemadhi, Pandeli Majko, Belind Këlliçi, Mimi Kodheli, Bujar Leskaj, e shumë deputetë të tjerë të të tre forcave politike. Ndërsa edhe sot, mungon kryedemokrati Sali Berisha.

Më herët, para tij kampin e Manzës e ka vizituar edhe ish-sekretari i Departamentit Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo.

Kampi “Ashraf-3” u përurua në korrik të vitit 2018, në një ceremoni ku morën pjesë kongresistë amerikanë dhe ish-kryebashkiaku i Nju Jorkut, njohur si avokati i Donald Trump, Rudy Giuliani. Statusi i iranianëve në vendin tonë është ai i azilantit politik. Që prej majit të 2013, kur mbërritën përfaqësuesit e parë të tyre në vendin tonë, si pjesë e një marrëveshjeje me SHBA, “sekreti” dhe kujdesi për të mos rënë shumë në sy janë kryefjala e vendimeve dhe veprimeve të tyre.

Deri në fund të 2018 shumë prej tyre strehoheshin në periferi të Tiranës, në apartamente të marra me qira në zonën e Unazës së Re, apo tek ambientet e një ish-universiteti privat të vendosur pranë qendrës tregtare të zonës së Kamzës.

- Reklamë -spot_img

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj