- Reklamë -spot_img
25.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitetPD i bën thirrje qeverisë në lidhje me ndihmesën ndaj bizneseve, ja...

PD i bën thirrje qeverisë në lidhje me ndihmesën ndaj bizneseve, ja kërkesat e tyre

- Reklamë -spot_img

Ditën e sotme anëtari i Këshillit Kombëtar, Dorian Teliti, gjatë një deklarate për mediat ka akuzuar qeverinë se i ka braktisur qytetarët dhe bizneset. Sipas tij bizneset janë lënë në harresë në këtë kohë krize dhe nuk kanë marrë assnjë ndihmë nga qeveria. Sipas Telitit  qeveria Rama nuk ka dhënë, as nuk ka në plan të japë një paketë mbështetëse për këtë kaegori, duke shtuar se duhet ndërhyrje e menjëhershme në buxhetin e vitit 2022.

Deklaratë e anëtarit të Këshillit Kombëtar, Dorian Teliti:

Te dashur qytetarë,

Kush më mirë se ju e ndjen krizën ekonomike që vazhdon të thellohet dita ditës?

Çmimet vazhdojnë të rriten, ata që marrin ushqime me listë shtohen çdo ditë, jetesa po bëhet gjithnjë e më e papërballueshme.

Sipas raportit të fundit të OKB, 1 në 3 shqiptarë jeton në pasiguri ushqimore.

Disa muaj më parë, qeveria ndërmori një paketë 3-mujore ndihmë. Fatkeqësisht ishte më e ulëta në rajon dhe asgjë më shumë se një “lemoshë” . Paketa prill-maj-qershor nuk i dha aspak përgjigje nevojës për të luftuar efektet e krizës.

Që nga 1 korriku paketë mbështetëse nuk ka më. Qeveria i ka braktisur të gjithë: qytetarët në nevojë, pensionistët dhe bizneset.

Ndaj, Partia Demokratike kërkon që të ndërhyhet menjëherë në buxhetin e vitit 2022:

Të shkurtohen të gjitha shpenzimet operative jo të domosdoshme.

Të pezullohen të gjitha procedurat e prokurimeve publike që s’kanë lidhje me rritjen e ekonomisë & mirëqenies, por vetëm për fryrjen e xhepave të një grushti njerëzish.

Të ndërpriten një orë e më parë pagesat buxhetore për të gjitha PPP-të korruptive, për të cilat janë rreth 120 milionë euro të parashikuara për tu paguar gjatë vitit aktual.

Çdo lek i kursyer nga masat e mësipërme dhe çdo lekë shtesë që ka ardhur në arkën e shtetit si pasojë e rritjes së çmimeve, ti kthehen sa më shpejt qytetarëve dhe bizneseve nëpërmjet paketave mbështetëse.

Për kujtesë: vetëm gjatë periudhës janar-qershor 2022 janë mbledhur 22.7 miliardë lekë më shumë TVSH krahasuar me janar-qershor 2021.

Lekët janë dhe gjenden lehtësisht në buxhet, por duhet vullneti politik i qeverisë për të konkretizuar një orë e më parë një paketë të dytë serioze antikrizë, në vend të “lemoshës” së paketës së parë.

 

- Reklamë -spot_img

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj