- Reklamë -spot_img
32.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitetOrganizatorët e Eurovizion marrin vendimin e papritur, festivali do të zhvillohet në...

Organizatorët e Eurovizion marrin vendimin e papritur, festivali do të zhvillohet në…

- Reklamë -spot_img

Ditën e sotme organizatorët e Eurovizionit kanë dhënë shpjegimin se pse morën vendimin për të përjashtuar Ukrainën si mikpritëse të edicionit vitin e ardhshëm. Në përgjigjen e tyre ata kjo ka qenë si një masë sigurie ndaj luftës që po zhvillohet atje, duke thënë se rreziku “i rëndë” i sulmeve ajrore dhe rreziku “i lartë” i viktimave masive kontribuuan në vendim.

Ukraina do të ishte vendi pritës pas një viti, pasi është traditë e këtij festivali që vendi fitues të presë veprimtarinë vitin e ardhshëm. Përfaqësuesja ukrainase Kalush Orkestra fitoi konkursin në Torino, Itali këtë vit. Por organizatorët, Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU), thanë se edicioni i vitit 2023 nuk mund të vazhdonte në Ukrainë.

Ndërkohë qarkullojnë fjalë në lidhje me vendin që do të mikpresë këtë festival. Mbretëria e Bashkuar – hyrja e së cilës Sam Ryder ishte nënkampion, po konsiderohet si një mikpritëse e mundshme.

Të enjten, EBU tha se “e kupton plotësisht zhgënjimin”, por në një deklaratë ajo theksoi se vendimi ishte “udhëhequr” nga përgjegjësia e saj për të garantuar sigurinë e të gjithëve të përfshirëve në ngjarje.

“Të paktën 10,000 njerëz janë zakonisht të akredituar për të punuar në, ose në, Eurovision Song Contest, duke përfshirë ekuipazhin, stafin dhe gazetarët,” tha ai.

“30,000 fansa të tjerë pritet të udhëtojnë në këtë ngjarje nga e gjithë bota”. “Mirëqenia e tyre është shqetësimi ynë kryesor.”

Ai theksoi se rregullat e festivalit lejojnë që eventi të zhvendoset “në një situatë force madhore siç është një luftë e vazhdueshme”.

Gjithashtu ai shtoi: “Ne gjithashtu vumë në dukje komentet e bëra nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, se lufta në Ukrainë “mund të marrë vite”.

EBU tha se nuk ishte marrë asnjë vendim për vendin pritës të vitit të ardhshëm.

Fundjavën e kaluar, Boris Johnson tha se shpresonte se Ukraina do të ishte ende në gjendje të priste ngjarjen.

Duke folur pas kthimit në MB nga një vizitë në Kiev, ai tha: “Ata e meritojnë ta kenë atë. Besoj se mund ta kenë dhe besoj se duhet ta kenë”.

“Unë besoj se Kievi ose çdo qytet tjetër i sigurt ukrainas do të ishte një vend fantastik për ta pasur atë.”

- Reklamë -spot_img

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj