- Reklamë -spot_img
21.5 C
Tirana
Faqja kryesoreRajoni - BotaBotaNjë pilulë për trajtimin e Covid, kompania “Merck” kërkon autorizim për përdorim...

Një pilulë për trajtimin e Covid, kompania “Merck” kërkon autorizim për përdorim emergjent në SHBA

- Reklamë -spot_img

Kompania Merck tha të hënën se ka aplikuar për autorizimin e përdorimit emergjent në SHBA për ilaçin e saj për të trajtuar pacientët me COVID-19 me simptoma të lehta ose të moderuara, duke e vënë atë në rrugën e duhur për t’u bërë ilaçi i parë oral antiviral për sëmundjen. Një autorizim nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave mund të ndihmojë në ndryshimin e menaxhimit klinik të COVID-19 pasi pilula mund të merret në shtëpi.

Trajtimi, molnupiravir, uli shkallën e shtrimit në spital dhe vdekjen me 50% në një provë të pacientëve me simptoma të lehta ose të moderuara të cilët kishin të paktën një faktor rreziku për sëmundjen, sipas të dhënave të publikuara në fillim të këtij muaji.

Të dhënat e përkohshme të efikasitetit mbi ilaçin, të zhvilluara me Ridgeback Biotherapeutics, kishin dëmtuar shumë aksionet e krijuesve të vaksinave COVID-19 dhe kishin krijuar një grindje midis kombeve, përfshirë Malajzinë, Korenë e Jugut dhe Singaporin, për të nënshkruar një marrëveshje furnizimi me Merck.

Prodhuesi i ilaçeve ka një kontratë të qeverisë amerikane për të furnizuar 1.7 milion kurse me një çmim prej $ 700 për kurs. Merck pret të prodhojë 10 milion kurse të trajtimit deri në fund të vitit 2021. Gjithashtu ka rënë dakord të licencojë ilaçin për disa prodhues të ilaçeve gjenerike me bazë në Indi, të cilat pritet të ofrojnë trajtim për më shumë se 100 vende me të ardhura të ulëta dhe të mesme. Aksionet e Merck u hapën afërsisht 1% më lart para se të arrinin disa fitime për të tregtuar në 81.32 dollarë.

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj