- Reklamë -spot_img
-1.5 C
Tirana
Faqja kryesoreRajoni - BotaBota“Ndaloni sulmin dhe njollosjen”, Kina kundër rishikimit të inteligjencës amerikane për origjinën...

“Ndaloni sulmin dhe njollosjen”, Kina kundër rishikimit të inteligjencës amerikane për origjinën e Covid

- Reklamë -spot_img

Pekini është sulmuar kundër një rishikimi të inteligjencës amerikane për origjinën e pandemisë Covid-19, duke e quajtur atë “politike dhe të rreme” ndërsa i kërkon Uashingtonit të ndalojë së sulmuari Kinën.

Reagimi i ministrisë së jashtme kineze erdhi të dielën, disa ditë pasi Zyra e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare të SHBA-së publikoi një version më të plotë të gjetjeve të saj nga një rishikim 90-ditor i urdhëruar nga presidenti Joe Biden.

Në raport thuhej se, pa informacion të ri, agjencitë e inteligjencës nuk do të ishin në gjendje të ofronin një gjykim më të mirë nëse virusi u shfaq nëpërmjet transmetimit nga kafsha te njeriu ose një dalje nga laboratorët.

Ai shtoi se bashkëpunimi i Kinës ndoshta do të ishte i nevojshëm për të arritur një vlerësim përfundimtar mbi origjinën, megjithëse theksoi se Pekini vazhdoi të “pengojë hetimin global”.

Teoria e daljes nga laboratori thotë se virusi u përhap nga një strukturë kërkimore në Wuhan, qyteti ku u raportua për herë të parë infektimi. Teoria mbetet e pavërtetuar dhe Kina e ka hedhur poshtë atë në mënyrë të përsëritur.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Wang Wenbin tha në një deklaratë të dielën se Kina kishte shprehur kundërshtim të fortë ndaj gjetjeve fillestare të publikuara në raportin përmbledhës në gusht.

“Pavarësisht se sa herë publikohet ky raport dhe sa versione janë sajuar, ai nuk mund të ndryshojë natyrën e kësaj të qenit tërësisht politik dhe të rremë”, tha Wang.

Ai shtoi se fakti që agjencitë e inteligjencës u përgjuan në përpjekjet për gjurmimin e origjinës ishte “dëshmi e hekurt” e politizimit dhe i kërkoi SHBA-së të “ndalonte sulmin dhe njollosjen e Kinës”.

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj