- Reklamë -spot_img
0.5 C
Tirana
Faqja kryesoreRajoni - BotaBotaMori rekomandimin për t’u përdorur te fëmijët, Pfizer gati për kontratën me...

Mori rekomandimin për t’u përdorur te fëmijët, Pfizer gati për kontratën me qeverinë amerikane

- Reklamë -spot_img

Pfizer dhe BioNTech thanë të enjten se presin të dorëzojnë 50 milionë doza të tjera të vaksinës së tyre COVID-19 në qeverinë e SHBA deri në fund të prillit, ndërsa vendi përgatitet për të vaksinuar fëmijët.

Masa vjen pasi një panel këshilltarësh të jashtëm të Administratës së Ushqimit dhe Barnave të SHBA-së votuan të martën për të rekomanduar autorizimin e saj për vaksinën tek fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç. Vendimi i agjencisë për vaksinën për grupmoshën pritet ende.

Nëse autorizohet dhe rekomandohet më pas nga paneli këshillues i Qendrave të SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), kompanitë thanë se presin që më pas të fillojnë dërgimin e vaksinës menjëherë, në doza pediatrike 10 mikrogramë, siç udhëzohet nga qeveria e SHBA.

Qeveria e SHBA deri më tani ka siguruar 600 milionë doza të vaksinës për përdorim brenda vendit dhe 1 miliard doza shtesë për dhurim në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme.

Prodhuesit e barnave thanë se ata presin që të dhënat fillestare të provës klinike mbi përdorimin e vaksinës te fëmijët — nga mosha 2 deri në më pak se 5 vjeç dhe nga 6 muaj deri në më pak se 2 vjeç — priten në tremujorin e katërt të këtij viti ose në fillim të tremujorit të parë të 2022.

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj