- Reklamë -spot_img
21.5 C
Tirana
Faqja kryesoreRajoni - BotaMinatorët në Bullgari dalin në protestë, kërkojnë të mbrojnë vendin e punës

Minatorët në Bullgari dalin në protestë, kërkojnë të mbrojnë vendin e punës

- Reklamë -spot_img

Rreth 1.000 minatorë dhe punëtorë nga termocentrali më i madh i qymyrit në Bullgari marshuan në Sofje të mërkurën për të mbrojtur punët e tyre dhe për t’i kërkuar qeverisë të mbështesë industrinë e tyre.

Demonstruesit i bënë thirrje Kabinetit që të garantojë se nuk do të nxitojë të mbyllë minierat dhe termocentralet në kompleksin e qymyrit të linjitit Maritsa East në Bullgarinë jugore, pavarësisht një shtytjeje të Bashkimit Evropian për të dekarbonizuar ekonominë e bllokut deri në vitin 2050.

“Duhet të ketë energji të gjelbër, të pastër, por së pari duhet kohë për investime”, tha Spaska Ruskova, 58 vjeç, e cila punon për një kompani të pajisjeve minerare.

“Ndoshta do të ndodhë për nipërit tanë, por nuk mund të ndodhë tani, sepse qindra familje janë të destinuara të humbin punën dhe janë të dënuara me fatura të larta të energjisë”, tha ajo.

Bullgaria duhet të caktojë një datë kur do të ndërpresë prodhimin e energjisë nga qymyri nëse dëshiron të përfitojë nga fondet e rimëkëmbjes të BE -së dhe të përmbushë objektivat e bllokut për klimën.

Qeveria e përkohshme ka thënë se do të paraqesë planin e saj për ndihmën e BE në Bruksel të premten. Ajo do të mbrojë objektivin e saj për mbylljen e uzinave me qymyr deri në vitin 2038 ose 2040 – kryesisht në përputhje me kërkesat e minatorëve.

Grupi mjedisor Greenpeace ka kërkuar që fabrikat ndotëse të mbyllen deri në vitin 2030, duke i kërkuar Bullgarisë të përqëndrohet në energjinë e rinovueshme dhe të sigurojë vende të reja pune në rajonet e qymyrit.

Protestuesit thonë se mbyllja e hershme e uzinave, të cilat prodhojnë 40% të energjisë elektrike të Bullgarisë, do të çonte në mungesë të energjisë dhe rritje të kostove të energjisë.

Rreth 10.000 njerëz punojnë në kompleksin Maritsa East, depozitat e qymyrit të të cilëve janë të pasura me squfur dhe sjellin edhe cilësinë e dobët të ajrit dhe sëmundjet e frymëmarrjes.

Sindikatat thonë se kompleksi siguron mjete jetese për më shumë se 100,000 njerëz në anëtarin më të varfër të Bashkimit Evropian dhe janë zotuar se do të vazhdojnë presionin mbi qeverinë që do të formohet pas zgjedhjeve të përgjithshme.

 

 

 

 

 

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj