- Reklamë -spot_img
24.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitetMbyllja e kolegjit turk në Tiranë, reagon Kryeministri Rama

Mbyllja e kolegjit turk në Tiranë, reagon Kryeministri Rama

- Reklamë -spot_img

Pas vendimit për mbylljen e kolegjit turk ‘Mehmet Akif’ në kryeqytet, ka reaguar përmes një postimi në Tëitter kryeministri i vendit Edi Rama.

Rama në postimin e tij ripërsëriti atë që shprehu Ministrja e arsimit që leja është hequr për shkak të një shkeljeje të lidhur me transferimin e godinës. “Të shesësh godinën ku ke lejen e aktivitetit shkollor dhe të hapësh aktivitetin diku tjetër, pa marrë lejen sipas ligjit, pa plotësuar kriteret e pa përmbushur standartet e kërkuara ligjërisht, është një shkelje për të cilën ligji parashikon heqjen e liçencës”, tha Kryeministri.

Postimi i plotë:

“Pas çdo vendimi kërkohet një qëllim tjetër nga i vërteti dhe bombardohet publiku me lajme të rreme e me teori konspiracioni! S’ka asgjë të tillë dhe asnjë qëllim tjetër përveç zbatimit të barabartë të ligjit në rastin e heqjes së një liçence shkolle si plot të tjera më parë.

Të shesësh godinën ku ke lejen e aktivitetit shkollor dhe të hapësh aktivitetin diku tjetër, pa marrë lejen sipas ligjit, pa plotësuar kriteret e pa përmbushur standartet e kërkuara ligjërisht, është një shkelje për të cilën ligji parashikon heqjen e liçencës.

Përdorimi i fëmijëve pastaj për të fshehur fajin karshi ligjit, prindërve dhe vetë nxënësve, duke luajtur rolin e viktimës së qeverisë, kur në fakt je verifikuar jo një po dy herë në shkelje, tregon ndërgjegje të ulët në raport me misionin e lartë të një vatre edukimi”, shkruajti Rama.

- Reklamë -spot_img

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj