- Reklamë -spot_img
22.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitetMbeti jashtë grupit parlamentar, Berisha bën deklaratën e fortë kundër Bashës: Shpalli...

Mbeti jashtë grupit parlamentar, Berisha bën deklaratën e fortë kundër Bashës: Shpalli një vendim nul

- Reklamë -spot_img

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pasi mbeti jashtë grupit parlamentar të Partisë Demokratike, duke dalë hapur kundër Lulzim Bashës. Në reagimin e tij Berisha thotë se vendimi ishte është jashtë çdo lloj norme statutore dhe ligji dhe se një njeri që respekton parimet më elementare nuk mund ta marrë. Berisha thotë se Basha asgjësoi PD-në si parti sovrane dhe se është i sigurt se e kanë kërcënuar me sanksione.

Reagimi i plotë:

“Vendimi është jashtë çdo lloj norme statutore dhe ligji. Një vendim të tillë, një njeri që respekton parimet më elementare nuk mund ta marrë. E kuptoj presionin por pavarësisht nga presioni, mendoj se disa herë më parë duhet të konsideronte dorëheqjen e tij sesa sovranitetin e PD. Bëri ata që nuk bëri Celibashi. Asgjësoi PD si parti sovrane. Jam i sigurt se e kanë kërcënuar me sanksione. Por nuk më intereson fare. Nuk i është bërë goditje Sali Berishës, por partisë politike. Unë kuptoj presionin e madh që Rama ka bërë ndaj zotit Basha.

Por njeriu ndodhet para rrethanave që nuk pranon kurrë që të asgjësojë forcën politike. Përpara një vendimi të tillë Basha duhet të mblidhte Kongresin e PD-së, të ndryshonte statutin dhe të vendoste një nen në të cilin të sanksionohej përjashtimi i personave që dezinjohen non grata nga SHBA apo ndonjë vend tjetër. Ky nen nuk ekziston. Ai shpalli një vendim që është nul. Sepse është i tiji dhe asnjë forumi të PD”, tha Berisha.

 

 

 

 

 

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj