- Reklamë -spot_img
30.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitetMbetën të bllokuar në Tropojë, turistët gjermanë paskan qenë me fat

Mbetën të bllokuar në Tropojë, turistët gjermanë paskan qenë me fat

- Reklamë -spot_img

Ditën e sotme 2 turistë gjerman fatmirësisht janë shpëtuar, pasi kishin ngelur në një zonë malore të Tropojës ku kishin shkuar për të bërë ngjitje. Policia bëri me dije se gjermanët pas shumë kohe ecje ishin lodhur dhe nuk mund ta vazhdonin më atë, e për pasojë kanë telefonuar për ndihëm. Ato u lokalizuan dhe u transportuan me helikoptetr drejt Tiranës.

TROPOJË

Pas shumë orësh udhëtimi në këmbë, në zonë të vështirë, punonjësit e Policisë bëjnë të mundur gjetjen dhe transportimin disa orë me krahë dhe më pas me helikopter drejt Tiranës, të 2 turistëve gjermanë.

Më datë 04.08.2022, rreth orës 21:00, policia u njoftua se dy shtetas (turistë gjermanë), duke eksploruar zonën e quajtur “Curraj i Epërm”, për shkak të lodhjes dhe errësirës nuk mund të vazhdonin ecjen.

Menjëherë pas marrjes së njoftimit, shërbimet e Komisariatit të Policisë Tropojë, janë nisur në drejtim të zonës ku kishin mbetur të bllokuar turistët.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Tropojë, me qëllim ofrimin e ndihmës turistëve, kanë ndërhyrë në këmbë për të kontrolluar zonën.

Pas disa orësh kërkimesh intensive në këmbë, në terrenin e thepisur, kanë bërë të mundur gjetjen e turistëve, në vendin e quajtur “Vashqefen”.

Punonjësit e Policisë fillimisht i nxorën 2 turistët nga terreni i rrezikshëm dhe më pas i kanë transportuar ata deri në vendin ku ishte e mundur ulja e helikopterit.

Më pas turistët, me ndihmën e helikopterit, janë transportuar në spitalin e Tiranës dhe aktualisht ndodhen në gjendje të mirë shëndetësore.

- Reklamë -spot_img

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj