- Reklamë -spot_img
30.5 C
Tirana
Faqja kryesoreRajoni - BotaBotaKush është shteti i Europës që do të ‘zhdukë’ Green Pass brenda...

Kush është shteti i Europës që do të ‘zhdukë’ Green Pass brenda janarit

- Reklamë -spot_img

Britania e Madhe pritet të eliminojë certifikatën e vaksinimit ose sic njihet ndryshe greenpass.

Aktualisht në Angli greenpas kërkohet për tu futur në diskotekë dhe në eventet me shumë njerëz. Heqja e certifikatës së vaksinimit mund të ndodhë më 26 janar, atëherë kur do të rishikohen masat anti-Covid.

Ministri i Shëndetësisë, Sajid Javid mezi pret të heqë certifikatën e vaksinimit që u miratua vetëm me votat e opozitës laburiste në shenjë rebelimi të hapur ndaj kryeministrit Boris Johnson.

Gjithashtu mendohet të hiqet dhe mundësia për të punuar nga shtëpia, ndërsa pritet të mbetet në fuqi mbajtja e maskave në transportin publik dhe dyqane. Këto ndryshime vijnë pas të dhënave inkurajuese të javëve të fundi në ishull. Infeksionet në Britaninë e madhe po pakësohen cdo javë, ashtu si edhe shtrimet në spitale, sipas disa shkencëtarëve, vala e variantit Omicron ka arritur kulmin e saj dhe tani Mbretëria e Bashkuar e ka kaluar periudhën e vështirë. Ndërkohë, Skocia dhe Uellsi kanë hequr disa kufizime.

Kujtojmë se Në Francë, “green pass”është i detyrueshëm për të marrë pjesë në të gjitha ngjarjet kulturore ose rekreative, të mbajtura brenda ose jashtë, si dhe për të hyrë në muze, kinema, kafene, restorante, qendra tregtare, spitale, hotele, si dhe për udhëtime në distanca të gjata me avion, tren ose autobus.

Ata që punojnë në këta sektorë duhet të paraqesin çdo ditë “green pass”, ose pezullohen nga puna. Dhe kjo situatë do të vazhdojë për një kohë të gjatë, duke qenë se parlamenti sapo ka zgjatur masat deri në korrik 2022, përveç se ka shpallur të pavlefshme “green pass” e atyre që janë mbi 65 vjeç, dhe që refuzojnë të marrin dozën e tretë përforcuese.

 

- Reklamë -spot_img

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj