- Reklamë -spot_img
21.5 C
Tirana
Faqja kryesoreRajoni - BotaBotaKishte thënë se Pfizer i kthen njerëzit në krokodilë, presidenti brazilian nuk...

Kishte thënë se Pfizer i kthen njerëzit në krokodilë, presidenti brazilian nuk pranon të vaksinohet

- Reklamë -spot_img

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro ka konfirmuar se nuk do të vaksinohet kundër Covid-19, pasi kishte thënë më parë se do të ishte “braziliani i fundit” që do e bënte këtë gjë.

Udhëheqësi i së djathtës ekstreme ka krijuar polemika mbi trajtimin e tij të pandemisë dhe për fillimin e nënvlerësimit të seriozitetit të virusit, pavarësisht se e ka infektuar atë vetë.

“Kam vendosur të mos vaksinohem. Po shikoj studime të reja, tashmë kam imunizimin më të lartë, pse do të vaksinohesha?”- 66-vjeçari tha të martën vonë në një intervistë për radio Jovem Pan.

“Do të ishte njësoj si të vini 10 reais në llotari për të fituar dy. Nuk ka kuptim.”

Një skeptik i koronavirusit , Bolsonaro më parë pretendoi se vaksina Pfizer mund t’i kthente njerëzit në krokodilë për shkak të efekteve dytësore.

Që nga kontraktimi i Covid-19 në korrik 2020, Bolsonaro ka pretenduar vazhdimisht se testet kanë treguar se ai ka një numër të madh të antitrupave për të luftuar virusin dhe kështu nuk ka nevojë të vaksinohet, diçka që ekspertët e kundërshtojnë. Bolsonaro gjithashtu kundërshton fuqishëm lejet shëndetësore, dhënë atyre që janë të vaksinuar, të kërkuar nga disa qytete të mëdha braziliane për të hyrë në hapësira të caktuara publike.

“Për mua, liria vjen para çdo gjëje tjetër. Nëse një qytetar nuk dëshiron të vaksinohet, kjo është e drejta e tij”, tha Bolsonaro për Jovem Pan.

Pothuajse 100 milionë nga 213 milionë banorët e Brazilit janë tërësisht të vaksinuar kundër Covid-19, ndërsa 50 milionë të tjerë kanë marrë një dozë.

Javën e kaluar, vendi tejkaloi 600,000 vdekje nga Covid-19, numri i dytë më i lartë i vdekjeve në botë pas Shteteve të Bashkuara.

Refuzimi i Bolsonaros për t’u vaksinuar ka shkaktuar gjithashtu kritika nga jashtë, veçanërisht në shtator kur ai udhëtoi në Nju Jork për Asamblenë e Përgjithshme të OKB -së. Ndërsa ishte atje, ai u fotografua duke qëndruar në një rrugë duke ngrënë pica, diçka që shtypi brazilian i atribuoi pamundësisë së tij për të hyrë në restorante për shkak të mosvaksinimit.

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj