- Reklamë -spot_img
32.5 C
Tirana
Faqja kryesoreRajoni - BotaBotaKërkesa për anëtarësimin në NATO, Biden në takim presidentin e Finlandës dhe...

Kërkesa për anëtarësimin në NATO, Biden në takim presidentin e Finlandës dhe kryeministren suedeze

- Reklamë -spot_img

Presidenti i SHBA Joe Biden mirëpriti presidentin finlandez, Sauli Niinistö dhe kryeministren suedeze Magdalena Andersson në Shtëpinë e Bardhë.

Ky takim vjen pasi udhëheqësit e të dy vendeve nordike dorëzuan aplikimet për NATO-n, vetëm pak ditë më parë.

Ofertat e Suedisë dhe Finlandës për t’u anëtarësuar në NATO vijnë si përgjigje ndaj luftës së Rusisë kundër Ukrainës , e cila shkaktoi shqetësime për sigurinë në të gjithë rajonin. Lëvizjet e tyre për t’u bashkuar me aleancën shënojnë një evolucion dramatik në sigurinë dhe gjeopolitikën evropiane.

Udhëheqësit kanë planifikuar të mbajnë një takim në dhomën e kabinetit të Shtëpisë së Bardhë dhe më vonë do të japin komente nga Kopshti i Trëndafilave. Këshilltari për sigurinë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, u tha gazetarëve të mërkurën se takimi me liderët në Uashington do t’i lejojë të tre kombet “të koordinohen në rrugën përpara” dhe “të krahasojnë shënimet” në lëvizje.

Kujtojmë se Presidenti i Finlandës, Sauli Niinistö dhe kryeministrja Sanna Marin janë shprehur para nje jave për shtrimin e kërkesës për një anëtarësim sa më të shpejtë në NATO. Në një deklaratë të përbashkët të publikuar të enjten, ata u shprehën, se Finlanda duhet “pa vonesë” ta shtrojë kërkesën për anëtarësim në aleancën perëndimore.

Prej dekadash Finlanda ka pasur një pozicion neutral kundrejt NATO-s. Që nga marshimi i trupave ruse në Ukrainë, qëndrimi i opinionit publik ka ndryshuar ndjeshëm. “Një anëtarësim në NATO do ta forconte sigurinë e Finlandës”, deklaruan Niinistö dhe Marin. Sipas një sondazhi të publikuar të hënën në Finlandë, 76% e qytetarëve finlandezë ndërkohë e mbështesin anëtarësimin në NATO, ndërkohë që në vitet e kaluara kjo mbështetje arrinte vetëm në 20 deri në 30%.

- Reklamë -spot_img

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj