- Reklamë -spot_img
12.5 C
Tirana
Faqja kryesoreRajoni - BotaBotaKeni frikë nga gjilpërat? Lajme të mira, një vaksinë ‘revolucionare’ po përgatitet

Keni frikë nga gjilpërat? Lajme të mira, një vaksinë ‘revolucionare’ po përgatitet

- Reklamë -spot_img

Që nga fillimi i pandemisë Covid, studiuesit kanë dyfishuar përpjekjet për të krijuar metoda që shpërndajnë ilaçe që shpëtojnë jetën pa dhimbje në lëkurë, një zhvillim që mund të revolucionarizojë mjekësinë. Teknika mund të ndihmojë në kursimin e lotëve të fëmijëve në zyrat e mjekëve dhe të ndihmojë njerëzit që kanë fobi nga shiringat.

Përtej kësaj, ngjitëset e lëkurës mund të ndihmojnë me përpjekjet e shpërndarjes, sepse ato nuk kanë kërkesa për zinxhirin e ftohtë – dhe madje mund të rrisin efikasitetin e vaksinës.

Një studim i ri i realizuar tek minjtë, i botuar në revistën Science Advances, tregoi rezultate premtuese. Ekipi australiano-amerikan përdori ngjitëse me përmasa një centimetër katror që ishin të pikuëzuara me më shumë se 5000 thumba mikroskopike, “aq të vogla sa nuk mund të shihen”, bëri me dije për AFP David Muller, një virolog në Universitetin e Queensland dhe bashkëautor i punimit.

Këto ngjitëse janë veshur me një vaksinë eksperimentale dhe patch-i klikohet me një aplikues që i ngjan një topthi hokej.

Studiuesit përdorën një vaksinë të ashtuquajtur “nënnjësi” që riprodhon thumbat që pikasin sipërfaqen e koronavirusit. Minjtë u injektuan ose nëpërmjet patch-it (ngjitësit) për dy minuta, ose me një shiringë.

Sistemet imune të atyre që morën copëzën prodhuan nivele të larta të antitrupave neutralizues pas dy dozave, duke përfshirë mushkëritë e tyre, jetike për ndalimin e Covid-it. Studiuesit zbuluan gjithashtu se një nëngrup minjsh, të cilëve iu dha vetëm një dozë vaksine që përmban një substancë shtesë të quajtur një ndihmës që përdoret për të nxitur përgjigjen imune, nuk u sëmurën fare.

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj