- Reklamë -spot_img
24.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitetIshte deklaruar për një miqësi mes tyre, Berluskoni merr në mbrojtje Putinin

Ishte deklaruar për një miqësi mes tyre, Berluskoni merr në mbrojtje Putinin

- Reklamë -spot_img

Ish-kryeministri i Italisë Silvio Berlusconi ka dalë në krah të Presidentit rus Vladimir Putin duke justifikuar pushtimin rus në Ukrainë. Berluskoni u shpreh se lideri rus Vladimir Putin është “shtyrë” në konflikt. Sipas 85-vjeçarit trupat ruse duhej të zëvendësonin qeverinë me “njerëz të mirë” dhe më pas të largoheshin. Ndërkohë kujtojmë se gjatë kësaj fundjave partia e ish kryeministrit rus pritet të marrë pushtetin në dorë si pjesë e një koalicioni të krahut të djathtë në zgjedhjet e përgjithshme që zhvillohen në Itali.

“Një narrativë që pretendon se qeveria ukrainase po masakronte rusishtfolësit në lindje të vendit u krijua nga media në Moskë. Raportimi, i shtyrë nga forcat separatiste dhe politikanët nacionalistë në qeverinë ruse, e lanë Putinin pa zgjidhje tjetër veçse të niste një pushtim të kufizuar. Putini u shty nga popullsia ruse, nga partia e tij dhe nga ministrat e tij për të shpikur këtë operacion special. Trupat duhej të hynin, të arrinin në Kiev brenda një jave, të zëvendësonin qeverinë Zelensky me njerëz të mirë dhe një javë më vonë të ktheheshin. Në vend të kësaj ata gjetën një rezistencë të papritur, e cila më pas u ushqye nga armë të të gjitha llojeve nga Perëndimi”, tha zoti Berlusconi për TV italian.

- Reklamë -spot_img

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj