- Reklamë -spot_img
21.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitetIndeksi i Inovacionit Global 2021, Shqipëria bën shumë hapa pas në këto...

Indeksi i Inovacionit Global 2021, Shqipëria bën shumë hapa pas në këto kategori

- Reklamë -spot_img

Në edicionin e 14-të të Indeksit, i cili publikohet nga Organizata Botërore për Pronësi (ËIPO),në bashkëpunim me INSEAD dhe Universitetin Kornel, Shqipëria ka bërë shumë hapa pas. Ky studim i përvitshëm rendit 132 vende sipas të cilit 81 për indikatorët nga burime publike dhe private ndërkombëtare.

Në këtë renditje Shqipëria ka zënë vendin e 84, duke u vlerësuar me 28 pikë gjithsej. Po ashtu sa i përket inovacionit në institucione, vendi ynë renditet në vendin e 60 dhe është vlerësuar me 64.9 pikë.

Elementet që përfshihen në të janë mjedisi politik, mjedisi rregullator, efektiviteti i qeverisë, sundimi i ligji, kostoja e largimit nga puna, mjedisi i biznesit, lehtësia e fillimit të një biznesi dhe lehtësia e zgjidhjes së falimentimit.

Në elementin e dytë, kapitali njerëzor dhe kërkimi, renditemi në vendin e 90, vlerësuar me 22.7 pikë.

Në këtë kategori janë marrë për studim arsim, financimi qeveri-studentë, raporti nxënës-mësues, jetëgjatësia në shkollë, arsimi tercial, të diplomuarit në shkencë dhe inxhinieri, renditja e universitetit dhe shumë elemente të tjera të cilat kanë lidhje me arsimin.

Për infrastrukturën, në vendin e 62, me 43 pikë. Në këtë element përfshihen qasja dhe përdorimi i TIK, shërbimi online i qeverisë, pjesëmarrja online, performaca e logjistikës. Këto janë vetëm tre kategoritë e para që renditen në raportin e përvitshëm./Burimi Monitor

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj