- Reklamë -spot_img
0.5 C
Tirana
Faqja kryesoreRajoni - BotaBotaI dërguari special i SHBA-ve për Afganistanin jep dorëheqjen pas tërheqjes kaotike

I dërguari special i SHBA-ve për Afganistanin jep dorëheqjen pas tërheqjes kaotike

- Reklamë -spot_img

I dërguari special i SHBA-ve për Afganistanin dha dorëheqjen pas tërheqjes kaotike amerikane nga vendi, tha të hënën Departamenti i Shtetit.

Zalmay Khalilzad do të largohet nga posti këtë javë pas më shumë se tre vitesh në punë nën administratën Trump dhe Biden. Ai ishte kritikuar për faktin se nuk i kishte ushtruar mjaftueshëm talebanët në bisedimet e paqes të filluara kur Trump ishte president, por Sekretari i Shtetit Antony Blinken e falënderoi për punën e tij.

“Unë shpreh mirënjohjen time për shërbimet e tij dhjetëvjeçare ndaj popullit amerikan”, tha Blinken për Khalilzad, një ish -ambasador amerikan në Kombet e Bashkuara dhe Afganistan.

Khalilzad fillimisht kishte planifikuar të linte punën në maj pas njoftimit të Biden se tërheqja nga SHBA do të përfundonte para 20 vjetorit të sulmeve të 11 shtatorit. Sidoqoftë, atij iu kërkua të qëndronte dhe e bëri këtë. Khalilzad kishte shërbyer si i dërguar special për pajtimin afgan nën administratën Trump dhe Biden që nga shtatori 2018, kur Sekretari i Shtetit Mike Pompeo e solli atë në bord për të udhëhequr negociatat me talebanët dhe qeverinë afgane.

I lindur në Afganistan, Khalilzad ishte i pasuksesshëm në arritjen e të dyja palëve për të krijuar një marrëveshje për ndarjen e pushtetit, por ai negocioi një marrëveshje të SHBA-ve me talebanët në shkurt 2020 që përfundimisht çoi në përfundimin e luftës më të gjatë të Amerikës.

Marrëveshja me talebanët shërbeu si model për tërheqjen e të gjitha forcave amerikane nga Afganistani nga administrata Biden, për të cilën shumë besojnë se u krye me ngut dhe pa planifikim të mjaftueshëm. Mijëra qytetarë afganë që punuan për forcat amerikane atje gjatë dy dekadave të fundit u lanë pas në nxitimin për t’u larguar, ashtu si qindra qytetarë amerikanë dhe banorë të ligjshëm.

 

 

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj