- Reklamë -spot_img
24.5 C
Tirana
Faqja kryesoreRajoni - BotaBotaGuvernatori i Afganistanit thirrje NATO-s dhe BE: Mund të ktheheni me para,...

Guvernatori i Afganistanit thirrje NATO-s dhe BE: Mund të ktheheni me para, jo me armë

- Reklamë -spot_img

Së fundmi talebanët i kanë kërkuar BE-se dhe NATO-s që të njohin qeverinë e re të krijuar nga ta dhe të njohin talebanët si udhëheqësit legjitim të Afganistanit. Gjithashtu at i kanë kërkuar që të rikthehen sërish në Afganistan, por këtë herë me para dhe jo me armë.

Ka qenë guvernatori i ri taleban i Helmandit , ai i cili në një intervistë për  “The Guardian” këmbëngul se koha për luftime ka mbaruar.

“Ne u përballëm me njëri -tjetrin në betejë, nuk u njohëm në kohë normale.Tani ju mund të fitoni zemrat tona dhe të na bëni të lumtur nëse e njihni këtë qeveri.”

Talebanët tanimë kanë arritur të marrin edhe kontrollin e Lashkar Gar, kryeqytetit të Helmand,  në këtë krahinë luftimet janë ndalur për herë të parë pas dy dekadash.  Në këtë krahinë vdiqën rreth 457 ushtarë britanikë, të cilët kanë luftuar vazhdimisht për të mbajtur sa më larg talebanët nga kjo krahinë.

Si shumica e Afganistanit i cili po kalon një kolaps ekonomik, Helmad ashtu si ehe të gjithë zyrtarët e talebanit në të gjithë vendin, guvernatori po iu bën thirrje qeverive të huaja të ndihmojnë në plotësimin e hendekut.

“Të gjitha ato vende të huaja pushtuan dhe vranë gratë, fëmijët tanë dhe pleqtë tanë, dhe shkatërruan gjithçka.Tani bashkësia ndërkombëtare duhet të na ndihmojë me ndihmën humanitare dhe të përqëndrohet në zhvillimin e arsimit, biznesit dhe tregtisë. ”- tha ai.

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj