- Reklamë -spot_img
21.5 C
Tirana
Faqja kryesoreRajoni - BotaBotaFluturimi i fundit i “Alitalia”, kompania falimenton pas më shumë se 70...

Fluturimi i fundit i “Alitalia”, kompania falimenton pas më shumë se 70 vitesh

- Reklamë -spot_img

Alitalia do të kryejë fluturimin e saj të fundit të enjten pas 75 vitesh, para se t’i dorëzohet pasardhësit të saj të zvogëluar Italia Trasporto Aereo (ITA).

Zgjedhja tradicionale e papëve, prima donave dhe elitës politike të Italisë, Alitalia është drejtuar nga administratorë të caktuar nga shteti që nga viti 2017 për të shmangur likuidimin.

Një fluturim nate nga kryeqyteti i Sardenjës Cagliari për shkak të zbarkimit në Romë do të shënojë harkun përfundimtar për kompaninë ajrore të themeluar në vitin 1946, pas një serie marramendëse ristrukturimesh dhe ndryshimesh të pronësisë.

Siç ka qenë shpesh rasti gjatë jetës së saj, ritet e fundit të Alitalia u rrethuan nga mosmarrëveshje politike, me partinë e ekstremit të djathtë “Fratelli d’Italia”duke fajësuar qeverinë e Kryeministrit Mario Draghi për mbylljen e saj.

Pasi kërkoi të shiste Alitalia tek investitorët privatë, në vitin 2020 Roma iu dorëzua pasojave katastrofike të pandemisë për sektorin e linjave ajrore dhe vendosi të krijojë ITA nga hiri i saj.

Transportuesi i ri, në të cilin qeveria do të investojë 1.35 miliardë euro për tre vjet, do të fillojë me 52 avionë dhe 2.800 punonjës, krahasuar me rreth 110 avionë dhe një fuqi punëtore prej 10.000 për Alitalia.

Sipas një marrëveshjeje të negociuar me Komisionin Evropian, duhet të ketë një ndërprerje të qartë midis Alitalia dhe pasardhësit të saj, dhe transportuesi i ri duhet të jetë fitimprurës deri në fund të planit të tij të biznesit 2021-2025.

Sidoqoftë, trashëgimia e Alitalia me kosto të lartë, keqmenaxhim dhe ndikim të rëndë politik dhe sindikal mund të jetë e vështirë për ITA të heqë dorë. Transportuesi i ri është në bisedime për të blerë markën e Alitalia dhe pritet të ruajë ngjyrën tradicionale të gjelbër-të bardhë-të kuqe.

Nisja e një transportuesi më të shkathët lë një pikëpyetje mbi të ardhmen e më shumë se 7,000 punonjësve të Alitalia të cilët do të vendosen nën një skemë të përkohshme të pushimit nga puna të paguar nga qeveria deri të paktën në shtator 2022.

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj