- Reklamë -spot_img
32.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitet"Europa nuk i trembet Rusisë", Këshilli Europian deklarata të ashpra

“Europa nuk i trembet Rusisë”, Këshilli Europian deklarata të ashpra

- Reklamë -spot_img

Ditën e sotme Komisioni Europian është shprehur se ka pasur problematika në lidhje me furnizimin me gaz për shkak të luftës në Ukrainë, por aktualisht ajo garanton se furnizimi me gaz i Europës është i garantuar.  Duke qenë se një sasi e madhe e gazit të importuar vjen nga Rusia, lufta ka pasur një ndikim të madh, pasi ka pasur sanksione ndaj prodhimeve Ruse. Gjithashtu theksohet se situata është nën kontroll, por duhet marrë seriozisht.

“Sipas shkëmbimit tonë me autoritetet kombëtare, siguria e furnizimit me gaz në Gjermani – dhe në BE – është aktualisht e garantuar. Flukset më të ulëta të gazit nga Rusia deri më tani mund të kompensohen”, tha një zëdhënës i Komisionit Europian në një deklaratë për CNN.

 

“Në këtë fazë, duhet të jemi të vetëdijshëm se situata mund të përkeqësohet më tej. Deklaratat e paralajmërimit të hershëm, të cilat përbëjnë nivelin e parë të paralajmërimit të parashikuar në Rregulloren SoS, janë bërë nga nëntë shtete të tjera anëtare të BE-së gjatë muajve të fundit, në sfondin e përdorimit të vazhdueshëm nga Rusia të furnizimeve të saj me gaz si një mjet shantazhi”, shtoi zëdhënësi.

 

Kjo vjen pasi Gjermania ngriti më tej nivelin e paralajmërimit për furnizimet me gaz të enjten, pas një deklarate të mëparshme të nivelit të paralajmërimit të hershëm. Sipas Komisionit Europian, Gjermania diskutoi situatën me Komisionin dhe masa është pjesë e veprimit të koordinuar të BE-së për këtë çështje.

 

“Rreziku i ndërprerjes së plotë të gazit tani është më real se kurrë më parë. Kjo është arsyeja pse miratimi i rregullores së ruajtjes së gazit së bashku me masat e tjera të gatishmërisë është kaq i rëndësishëm në këtë moment”, tha të enjten nënkryetari i Komisionit Europian Frans Timmermans.

Kujtojmë se sot zhvillohet samiti në Bruksel ku në fokus janë lufta në Ukrainë dhe zgjerimi i BE.

- Reklamë -spot_img

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj