- Reklamë -spot_img
24.5 C
Tirana
Faqja kryesoreRajoni - BotaBotaBritania me “Plan B” për pandeminë, së shpejti fillon me dozat e...

Britania me “Plan B” për pandeminë, së shpejti fillon me dozat e treta të vaksinës

- Reklamë -spot_img

Britania do të fillojë një program përforcues të vaksinave COVID-19 me bazë të gjerë për më të moshuarit dhe më të pambrojturit, sa më shpejt që qeveria e Kryeministrit Boris Johnson të mbështetet në vaksina sesa në kufizime të mëtejshme për të përballuar rritjen e rasteve në Dimër.

Zyrtarët britanikë thanë se vaksinat kundër COVID-19 kanë shpëtuar më shumë se 112,000 jetë dhe kanë shmangur 24 milionë raste të sëmundjes pasi rekomanduan që të gjithë njerëzve të cenueshëm, stafit shëndetësor të vijës së parë dhe atyre të moshës mbi 50 vjeç t’u ofrohet një dozë përforcuese, duke filluar me më të vjetrit dhe më të prekshmit.

Johnson shpreson që programi përforcues, i cili po ndërmerret në një masë paraprake pa dëshmi të forta në lidhje me ndikimin e tij të mundshëm, do të thotë që spitalet mund të mbajnë barrën e dimrit pa pasur nevojë për një bllokim tjetër.

Por ministri i shëndetësisë Sajid Javid tha se një “Plan B”, që përfshin certifikatat e detyrueshme të vaksinës në disa mjedise, mbajtjen e maskës së detyrueshme dhe puna nga shtëpia, po mbahej në rezervë. Vaksinimet për punonjësit e shëndetësisë ka të ngjarë të bëhen të detyrueshme, tha ai.

“Dozat përforcuese janë një mënyrë e rëndësishme për të mbajtur virusin nën kontroll për një afat të gjatë”, tha Javid në parlament, duke shtuar se programi do të fillojë javën e ardhshme.

“Ne kemi përgatitur një plan B të masave të paparashikuara që ne mund t’i aplikojmë vetëm nëse ato janë të nevojshme dhe mbështeten nga të dhënat”, u shpreh Javid.

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj