- Reklamë -spot_img
7.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitetBoiken Abazi dorëhiqet nga kreu i Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri, zbulohet arsyeja

Boiken Abazi dorëhiqet nga kreu i Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri, zbulohet arsyeja

- Reklamë -spot_img

Kryetari i Partisë Lëvizja Vetëvendosje në Shqipëri, Boiken Abazi ka njoftuar sot se nuk do të jetë më drejtuesi i saj.
Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Abazi thekson se ia ka paraqitur dorëheqjen e tij Kryeministrit dhe kreut të LVV Albin Kurtit, që më 15 shtator.
Sipas Abazit arsyeja kryesore pse dha dorëheqjen nga Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje është rezultati i marrë në zgjedhjet e përgjithshme të 25 prillit në Shqipëri, ku kjo forcë nuk arrit të siguronte asnjë mandat deputeti.
Ai shton se nuk e ka bërë publik vendim më herët, për shkak të tensioneve të krijuar në veri Kosovës me palën Serbe si dhe mbajtjes së zgjedhjeve lokale.

Reagimi i plotë i Boiken Abazit:

“Të dielën e kaluam bashkë me Albinin në selinë e Lëvizjes VETËVENDOSJE!. Ndoqëm mbarëvajtjen e procesit të zgjedhjeve lokale nëpër komunat e Kosovës dhe diskutuam gjatë: për të ardhmen e Kosovës e Shqipërisë, nevojën për reforma në institucione dhe ekonomi, progresin shoqëror e mbarëkombëtar që nuk përjashton asnjë qytetar, çështje të ndryshme organizative të Lëvizjes sonë, e deri te raportet gjeopolitike në botë.

Në datën 15 shtator unë kam paraqitur dorëheqjen time të parevokueshme nga pozicioni i drejtorit ekzekutiv i Qendrës së Lëvizjes në Shqipëri, gjë që e kisha diskutuar edhe pas zgjedhjeve në Bordin e Qendrës, për të mbajtur përgjegjësitë e mia për rezultatet në Shqipëri. Kam pritur ta bëj këtë gjë publike, për shkak të situatës në veri të Kosovës dhe raundit të parë të zgjedhjeve lokale. Për hapat e radhës në Shqipëri jemi duke i vazhduar diskutimet.

Ndërkohë në Kosovë, nga vendi i tretë në zgjedhjet lokale të vitit 2017, VETËVENDOSJE! tash është e para edhe me votën popullore nëpër komuna në nivel Kosove. Sfidat nuk janë të vogla para 12 balotazheve pas katër javësh, por jemi me shpresë e të angazhuar si rrallë herë më parë. E ardhmja është e Lëvizjes, e shqiptarëve”.

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj