- Reklamë -spot_img
7.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitetBasha prezanton tre amendamentet e PD: SPAK të verifikojë pasurinë e çdo...

Basha prezanton tre amendamentet e PD: SPAK të verifikojë pasurinë e çdo politikani

- Reklamë -spot_img

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka prezantuar në një dalje për mediat, tre amendamentet që PD do t’i depozitojë në parlament. Basha tha se një nga amendamentet do të jetë zhbërja e e ndryshimeve të njëanshme të kushtetutës të 30 korrikut dhje miratimin e komisionit të reformës zgjedhore.

Një tjetër amendament ka të bëjë me verifikimin e pasurisë së politikanëve. Basha ka bërë thirrje që SPAK të verifikojë pasurinë e çdo politikani. Ndërkohë, ai ka thënë se amendamenti i tretë ka të bëjë me reformën territorial. Basha i quajti këto çështje prioritet për qytetarët shqiptarë.

“Grupi i PD ka miratuar sot vendimin për të depozituar në parlament amendamentet për zhbërjen e ndryshimeve të njëanshme të kushtetutës të 30 korrikut dhje miratimin e komisionit të reformës zgjedhore, amendamentin në përputhje me Komisionin e Venecias.

Vettingu për pasuritë e politikanëve është një qëllim legjitim dhe respektojnë kërkesën për proporcionalitet. Këtë proces duhet ta kryejë SPAK, për të marrë përsipër verifikimin një për një të krerëve të shtetit, dhe çdo politikani për pasuritë.

Amendamenti i tretë ka të bëjë me reformën territorial për të kthyer institucionet. Këto tre çështje janë përkthyer në një draft amendamentesh. Qytetarët shqiptarë kanë prioritet demokracinë, vettingun e politikanëve dhe reformën territoriale”, ka thënë Basha.

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj