- Reklamë -spot_img
21.5 C
Tirana
Faqja kryesoreAktualitetBasha flet pas takimit me zyrtarë të Senatit Amerikan: Diskutuam për dy...

Basha flet pas takimit me zyrtarë të Senatit Amerikan: Diskutuam për dy çështje kryesore

- Reklamë -spot_img

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka folur pas takimit me zyrtarë të Senatit Amerikan në selinë blu. Në një prononcim për mediat Basha ka thënë se është diskutuar për dy çështje kryesore. E para ishte për demokracinë shqiptare dhe tjetra për situatën në rajon.

Basha ka thënë diskutimet janë ndalur te cëcshtja e parë  e po ashtu është theksuar udhëkryqi në të cilin ndodhet Shqipëria pas masakrës zgjedhore të 25 prillit dhe rolin e PD dhe opozitës në parlament dhe në bashkëpunim me gjithë forcat e gjalla të shoqërisë shqiptare dhe me ndihmën e SHBA, për të kthyer Shqipërinë në shinat e demokracisë dhe sundimit të ligjit.

Po ashtu diskutimet janë ndalur te Kosova dhe garantimi i sovranitetit të saj dhe njohja reciproke si guri i fundit i themelit për stabilitetin në rajonin perëndimor

“Dy janë çështjet kryesore për të cilat kemi folur, një ka të bëjë me demokracinë shqiptare, udhëkryqin ku ndodhet pas masakrës zgjedhore të 25 prillit dhe rolin e PD dhe opozitës në parlament dhe në bashkëpunim me gjithë forcat e gjalla të shoqërisë shqiptare dhe me ndihmën e SHBA, për të kthyer Shqipërinë në shinat e demokracisë dhe sundimit të ligjit. Përmes një vendi që është demokratik, ku respektohen zgjedhjet e qytetarëve, ku nuk goditet e burgoset i pamunduri, por ndëshkohet politikani i korruptuar, të krijojmë një klime investimesh nga e cila të përfitojnë shqiptarët.

Çështja tjetër, ka të bëjë me rajonin, sa i përket situatës së provokuar nga ringjallja e planeve hegjemoniste serbe përmes proceseve si ai i Novisadit dhe nevojës për të forcuar praninë politike të SHBA për të ndaluar çdo ofensivë jo perëndimore. Me theks të veçantë për ruajtjen dhe garantimin e sovranitetit të Kosovës, dhe njohjen reciproke si guri i fundit i themelit për stabilitetin në rajonin perëndimor. Miqtë u interesuan edhe sa i përket çështjes së anëtarësimit në BE dhe konfuzionin e krijuar mes mosperformancës së autokratëve të Ballkanit duke nisur nga ky i Tiranës dhe nevojës që BE t’i thotë gjërat qartë”, ka thënë Basha.

 

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj