- Reklamë -spot_img
-1.5 C
Tirana
Faqja kryesoreRajoni - BotaBotaNew Delhi njofton bllokimin një javor në mes të situatës ‘kritike’ të...

New Delhi njofton bllokimin një javor në mes të situatës ‘kritike’ të Covid-19

- Reklamë -spot_img

Kryeqyteti i Indisë New Delhi do të vendosë një bllokim një javor nga e hëna në mbrëmje, thanë zyrtarët, ndërsa megaqyteti lufton për të përmbajtur një rritje të madhe në rastet e Covid-19 me spitalet që mbarojnë nga shtretërit dhe furnizimet e oksigjenit të ulëta.

Kombi i gjerë me 1.3 miliardë njerëz raportuan një rekord të lartë me 273.810 infeksione të hënën, ditën e pestë radhazi me më shumë se 200,000 raste. Në Delhi – qyteti më i goditur në Indi – 25,500 raste të freskëta u raportuan të Dielën, me pothuajse një të tretën e atyre që u testuan që kthyen rezultate pozitive të koronavirusit.

“Sistemi shëndetësor i Delhit është në një pikë kthese. Situata Covid-19 është mjaft kritike, ”tha Kryeministri i Delhit Arvind Kejriwal në një fjalim televiziv.

“Nëse nuk vendosim një bllokim tani, do të shohim një katastrofë më të madhe. Nga sonte do të ketë një bllokim deri të hënën e ardhshme. ”

Kejriwal tha se bizneset do të mbyllen dhe lëvizja rreth qytetit verior prej 20 milionësh do të kufizohet në shërbimet thelbësore.

“Kyçja nuk i jep fund pandemisë, por thjesht e ngadalëson atë. Ne do të përdorim këtë bllokim gjatë një jave për të përmirësuar kujdesin tonë shëndetësor “, tha ai, duke shtuar se sistemi i kujdesit shëndetësor ishte” nën tension të rëndë “dhe” kishte arritur kufirin e tij “.

Kufizimet pasuan masa të ngjashme në pjesë të tjera të Indisë, duke përfshirë në shtetin perëndimor të Maharashtra, shtëpia e kryeqytetit financiar Mumbai, dhe shteti jugor i Tamil Nadu.

- Reklamë -spot_img

Na Ndiqni

752FansaPëlqeje
19,500NdjekësNdiqe

Duhet lexuar

- Reklamë -spot_img

Artikuj te ngjashëm

- Reklamë -spot_img

PËRGJIGJU

Ju lutem shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj